Strona główna / Galerie / Galeria "Za filarami"
Wystawy 2008
Wystawa "Pozostawione w pamięci"
2008-09-23 17:35:54
fotoDzień 17 września 1939 roku to szczególna data w historii naszej Ojczyzny – wojska Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przekroczyły granicę z Polską, wypełniając postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Walcząca z agresją niemiecką Polska, została zaatakowana również od wschodu. Znaczna część państwa polskiego znalazła się pod sowiecką okupacją. W wyniku represji stosowanych na zajętym obszarze, 350 tys. osób deportowano na wschód, głównie na Syberię. Większość z nich nigdy nie powróciła z niewoli do wyzwolonej Ojczyzny. Ci, którzy wrócili, noszą w sobie pamięć tamtych lat...Ich droga była usłana bólem, cierpieniem i strachem.

17 września 2008 roku, kiedy również obchodzony był Dzień Sybiraka, w Galerii „Za Filarami” w Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy pt. „Pozostawione w pamięci” autorstwa Bogdany Winnickiej - Sybiraczki z Drawna. Jest to cykl „obrazów syberyjskich” –ślad tragicznych czasów, jakie przeżyła wraz z rodziną. Jako 6-letnie dziecko, w 1948r. wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Do Polski powróciła w 1959 roku. Autorka podczas spotkania podkreślała, że nie ma w niej nienawiści do Rosjan, a „malowanie tych obrazów pozwoliło chociaż w części rozładować te dramatyczne przejścia oraz wyrazić swój stosunek do obecnej rzeczywistości, która w nie w mniejszym stopniu niesie cierpienie, ból i grozę.” Każdy z obrazów jest odbiciem konkretnych jej przeżyć. Stąd na wielu z nich są kobiety z dziećmi, które czekają na kromkę chleba, pochylają się nad mogiłą... Namalowane krzyże - to nie śmierć, jakby się mogło niektórym zdawać, ale symbol modlitwy i wiary, jaka towarzyszyła zesłańcom każdego dnia.

Podczas wernisażu zaszczycili nas swoją obecnością członkowie Związku Sybiraków z Drawska Pomorskiego, wraz z którymi wysłuchaliśmy HYMNU SYBIRAKÓW. Byli otwarci na rozmowy z dorosłymi i młodzieżą, chętnie opowiadali o swoich przeżyciach. Od jednego z nich usłyszeliśmy słowa „..a mnie się najbardziej ten pociąg podoba...” – łatwo się domyślić, że wielu z Nich do tej pory słyszy stukot kół pociągu, w którym spędzili wiele tygodni.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Małgorzacie Potocznej-Galera, Pani Danucie Kulik oraz uczniom Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie za przygotowanie i zaprezentowanie informacji na temat „17 września”, a także uczennicom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych za zaprezentowanie poezji napisanej przez Sybiraczkę- Elżbietę Leopold, którą udostępnił serwis www.sybiracy.pl.

Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK