Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2012
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2012
Święto Niepodległości w Kaliszu Pomorskim
2012-11-14 18:05:09
foto W niedzielę w Kaliszu Pomorskim obchody Święta Niepodległości przebiegały inaczej niż w stolicy…

Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku poświęconym „tym, którzy przywrócili polskość tej ziemi”. By złożyć hołd Polakom, którzy swoją postawą i ofiarą zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”, Przewodnicząca Rady Miejskiej, Burmistrz Kalisza Pomorskiego oraz przybyłe delegacje, przy dźwiękach werbla złożyły kwiaty. Następnie w Kościele Parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Oficjalne obchody Święta Niepodległości uświetniła obecność uczniów klas mundurowych lokalnych szkół oraz pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej, Klubu Olimpijczyka, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego, Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli do Pałacu Wedlów, gdzie odbywała się część artystyczna. Biorący udział w przemarszu chętnie przypinali sobie biało-czerwone rozetki przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, a także nieśli „światełka”, które ustawione przy wejściu do Pałacu Wedlów przy długiej biało-czerwonej fladze również symbolizowały naszą pamięć o tych, którzy walczyli za niepodległość naszego kraju.

Część artystyczną rozpoczął koncert pieśni patriotycznych zaprezentowany przez chór męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” ze Szczecina pod dyrekcją Grzegorza Handke. Podczas koncertu publiczność wysłuchała znanych i mniej znanych pieśni patriotycznych charakterystycznych dla kolejnych epok począwszy od Polski Piastów. Koncert przeplatany zapowiedziami kolejnych utworów jak również późniejsza wystawa pt. „Zaplute karły reakcji – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”, która została wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu były niezwykłą lekcją historii. Wystawa, którą mogliśmy obejrzeć„(…) przedstawia wiele aspektów dziejów podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę komunistyczną, mające doprowadzić do zohydzenia ich pamięci. Zderzenia tego propagandowego hasła z prezentowanym na panelach wystawienniczych materiałem dodatkowo podkreśla dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956" (źródło: IPN Poznań).

Koncert chóru „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” zakończył się wesołym akcentem, m.in. usłyszeliśmy utwór „Umówiłem się z nią na dziewiątą..” – znany szlagier Polski przedwojennej, który przypomniał, że NASZA OJCZYZNA ma w swojej historii również lata niezwykle dynamicznego rozwoju, do którego przyczynili się Polacy. Musimy pamiętać również o Nich, brać z Nich przykład, bo teraz to my wspólnie budujemy Polskę. Współpraca przy organizacji obchodów Święta Niepodległości w gminie Kalisz Pomorski może być świetnym przykładem tego, że jednak można razem działać, za co wszystkim zaangażowanym składamy serdeczne podziękowania.

Zobacz galerię zdjęć



WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK