Strona główna / Świetlice / Poźrzadło Wielkie


Poźrzadło Wielkie

Historia

Wieś parafialna znana z dokumentów od 1337 roku. Własność von Guntersbergów do XVIII wieku. Nowy kościół zbudowano w XVIII wieku. Kościół parafialny, pod patronatem szlachty znajdował się do 1927 roku. Na wieży dzwon z 1560, odlany z polecenia pastora Thomasa Friedrich i rady parafialnej. Kolejny dzwon odlany w szczecinie w 1829, został zabrany na cele wojenne 1917 roku. Znajdowały się tu epitafia rodziny pastora z początków XVII wieku. W 1842 roku majątek należał do porucznika Bernarda Henryka von Mellenthina.

Czasy obecne

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim w powiecie 8 kilometrów na północ od Kalisza Pomorskiego. Miejscowość liczy około140 mieszkańców. W wiosce znajduje się zabytkowy szachulcowy kościół filialny p.w. Świętego Stanisława z I połowy XVIII wieku. Drewniana niska kwadratowa wieża, osadzona od frontu na nawie, zwieńczona dachem namiotowym z krzyżem. Obiekt zabytkowy. Wieś wyposażona jest w ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko, kort tenisowy, zieloną siłownie, tor przeszkód oraz plac zabaw. Miejscem kulturalnych spotkań jest świetlica wiejska która prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odbywają się w niej spotkania okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Świąteczne Wieczorki. Świetlica współpracuje z miejscowymi organizacjami pozarządowymi z Kołem Gospodyń wiejskich ”Babki z Klasą’’ oraz Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich „Poźrzadlanki’’. W Poźrzadle Wielkim aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna.

„Magia świąt łączy ludzi – spotkania przy choince”
2011-12-15 17:00:59
foto W świetlicy wiejskiej w Poźrzadle Wielkim w dniu 9 grudnia rozbrzmiewały kolędy i piosenki świąteczne, w wykonaniu Bartka Michalczyka, który swoim występem uświetnił nasz „Świąteczny wieczorek” i wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.

Na scenie wystąpiły również z programem artystycznym dzieci ze świetlicy recytując świąteczne wiersze i życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy zebrani mogli także podziwiać, zaprezentowane na wystawie piękne świąteczne prace wykonane przez uczestników warsztatów. Wcześniej zostały one zaprezentowane podczas Finału II Gminnego Konkursu „ Wigilijny stół” w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim. Przy świątecznie nakrytych i udekorowanych stołach zebrani mogli skosztować pysznych, przygotowanych na warsztatach, a także upieczonych przez mieszkanki Poźrzadła świątecznych ciast. Mile zaskoczył nas jeden z mieszkańców Pan Janicki, który przybył z własnym instrumentem, Akordeonem oraz pięknie na nim zagrał i zaśpiewał. Na Wieczorek przybyli mieszkańcy Poźrzadła, a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: z-ca Burmistrza Kalisza Pomorskiego Tomasz Kołtun, Radny Gminy Zbigniew Chołuj, Radna Powiatowa Halina Samek, oraz Sołtysi sąsiednich miejscowości Pomierzyn, Stara Studnica, Sienica i Pepłówek.

Mamy nadzieję, że nasz Świąteczny Wieczorek pomógł wszystkim przybyłym mieszkańcom i zaproszonym gościom poczuć „magię” nadchodzących świąt, gdyż był on zorganizowany na zakończenie i podsumowanie, realizowanego przez Liderki Poźrzadła Wielkiego przy współpracy z Ośrodkiem Kultury w Kaliszu Pomorskim projektu „MAGIA ŚWIĄT ŁĄCZY LUDZI – SPOTKANIA PRZY CHOINCE” , w ramach którego mieszkańcy naszej miejscowości spotykali się w świetlicy na wspólnych zajęciach. Były to: warsztaty rękodzielnicze (witraż artystyczny, bibułoplastyka, manualno – techniczne), na których uczestnicy wykonywali rzeczy związane ze świętami Bożego Narodzenia, stanowiące piękną dekorację świąteczną ( bombki, stroiki, anioły, świeczniki ) oraz kulinarne, na których piekliśmy świąteczne ciasta.

fotoProjekt ten otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy”  -  „DZIAŁAJ LOKALNIE VII”.




Zobacz galerię zdjęć
 
 
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK