Strona główna / Świetlice / Poźrzadło Wielkie


Poźrzadło Wielkie

Historia

Wieś parafialna znana z dokumentów od 1337 roku. Własność von Guntersbergów do XVIII wieku. Nowy kościół zbudowano w XVIII wieku. Kościół parafialny, pod patronatem szlachty znajdował się do 1927 roku. Na wieży dzwon z 1560, odlany z polecenia pastora Thomasa Friedrich i rady parafialnej. Kolejny dzwon odlany w szczecinie w 1829, został zabrany na cele wojenne 1917 roku. Znajdowały się tu epitafia rodziny pastora z początków XVII wieku. W 1842 roku majątek należał do porucznika Bernarda Henryka von Mellenthina.

Czasy obecne

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim w powiecie 8 kilometrów na północ od Kalisza Pomorskiego. Miejscowość liczy około140 mieszkańców. W wiosce znajduje się zabytkowy szachulcowy kościół filialny p.w. Świętego Stanisława z I połowy XVIII wieku. Drewniana niska kwadratowa wieża, osadzona od frontu na nawie, zwieńczona dachem namiotowym z krzyżem. Obiekt zabytkowy. Wieś wyposażona jest w ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko, kort tenisowy, zieloną siłownie, tor przeszkód oraz plac zabaw. Miejscem kulturalnych spotkań jest świetlica wiejska która prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odbywają się w niej spotkania okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Świąteczne Wieczorki. Świetlica współpracuje z miejscowymi organizacjami pozarządowymi z Kołem Gospodyń wiejskich ”Babki z Klasą’’ oraz Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich „Poźrzadlanki’’. W Poźrzadle Wielkim aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet w Poźrzadle Wielkim
2014-03-14 19:38:02
fotoŚwięto Kobiet jest uroczyście obchodzone w bardzo wielu miejscach i stwarza okazję do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Również mieszkanki Poźrzadła skorzystały z tej okazji i przybyły 7 marca na spotkanie do świetlicy.

Zostało ono zorganizowane przez Radę Sołecką i pracownicę świetlicy. Pomimo, że w Radzie Sołeckiej są same Panie to bardzo chętnie zajęły się przygotowaniami do tego „swojego” spotkania: wykonały przepiękne kwiatowe dekoracje sceny, stołów i świetlicy oraz poczęstunek (pyszne domowe ciasto) i upominki dla zaproszonych gości - wszystkich Pań. Gwiazdą Spotkania, która przyjechała na zaproszenie Pani sołtys i wystąpiła dla nas była Stanisława Górnik. Jej występ został bardzo entuzjastycznie odebrany przez całą publiczność, która nagradzała gromkimi brawami każdą zaśpiewaną piosenkę. Swoim występem na scenie bawił nas również Zespół Hello z Giżyna pod kierownictwem Michała Heppnera, który wykonał znane wszystkim piosenki, co pozwoliło publiczności włączyć się do śpiewania. Oczywiście w tym dniu wśród zaproszonych gości w bardzo dużym stopniu przeważały Panie, ale przybyło również kilku towarzyszących im Panów, m.in. Stanisław Samek, który obdarował nas szampanami i rozśmieszał opowiadając anegdoty i dowcipy. Do prowadzenia imprezy włączyli się również Strażacy, rozdając wszystkim Panią upominki i kwiaty występującym artystką, a na koniec zaprezentowali na scenie „autorski” układ taneczny. Poprowadzili wśród zebranych wcześniej przygotowane konkursy, w których zachęcone przez chłopaków Panie ochoczo brały udział. Włączyli się w obsługę zaproszonych gości, częstując symboliczną lampką szampana i wina. Wszystkie przybyłe Panie były bardzo zadowolone ze spotkania, gdyż panowała miła i wesoła atmosfera, a przede wszystkim humory wszystkim dopisywały, było wiele śmiechu, śpiewów i żartów, jednym słowem dobra zabawa, a Panie które nie skorzystały z naszego zaproszenia niech żałują, no i oczywiście czekamy na nich w przyszłym roku.


Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK