Strona główna / Świetlice / Poźrzadło Wielkie


Poźrzadło Wielkie

Historia

Wieś parafialna znana z dokumentów od 1337 roku. Własność von Guntersbergów do XVIII wieku. Nowy kościół zbudowano w XVIII wieku. Kościół parafialny, pod patronatem szlachty znajdował się do 1927 roku. Na wieży dzwon z 1560, odlany z polecenia pastora Thomasa Friedrich i rady parafialnej. Kolejny dzwon odlany w szczecinie w 1829, został zabrany na cele wojenne 1917 roku. Znajdowały się tu epitafia rodziny pastora z początków XVII wieku. W 1842 roku majątek należał do porucznika Bernarda Henryka von Mellenthina.

Czasy obecne

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim w powiecie 8 kilometrów na północ od Kalisza Pomorskiego. Miejscowość liczy około140 mieszkańców. W wiosce znajduje się zabytkowy szachulcowy kościół filialny p.w. Świętego Stanisława z I połowy XVIII wieku. Drewniana niska kwadratowa wieża, osadzona od frontu na nawie, zwieńczona dachem namiotowym z krzyżem. Obiekt zabytkowy. Wieś wyposażona jest w ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko, kort tenisowy, zieloną siłownie, tor przeszkód oraz plac zabaw. Miejscem kulturalnych spotkań jest świetlica wiejska która prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odbywają się w niej spotkania okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Świąteczne Wieczorki. Świetlica współpracuje z miejscowymi organizacjami pozarządowymi z Kołem Gospodyń wiejskich ”Babki z Klasą’’ oraz Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich „Poźrzadlanki’’. W Poźrzadle Wielkim aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Spotkania w świetlicy wiejskiej
2014-02-24 22:18:01
foto 19 lutego zakończyła się realizacja projektu „Jesienne spotkania w świetlicy wiejskiej”, który otrzymał dodatkowe dofinansowanie w ramach Programu Działaj Lokalnie VIII.

Spotkania odbywały się w świetlicy w Poźrzadle Wielkim, a w związku z przesunięciem terminu realizacji projektu cześć jesiennych spotkań zmieniło się w zimowe, gdyż odbyły się w grudniu, styczniu i lutym. Nie miało to jednak wpływu na uczestnictwo w zajęciach, bo frekwencja dopisała, na każdym spotkaniu było około 20 osób. W dwóch pierwszych miesiącach odbyły się warsztaty kulinarne, na których w dużej części poznawaliśmy i uczyliśmy się wykonywać potrawy świąteczne w tym: ciasta, ryby, krokiety z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami, Kulebiaka , ale także piekliśmy amoniakowe ciasteczka i faworki wspólnie z dziećmi. Podczas trwania tych warsztatów razem z uczestnikami przygotowaliśmy Świąteczny Wieczorek, na który zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców oraz władze gminy, radnych i sołtysów sąsiednich miejscowości, mogli oni wówczas skosztować pysznych, wykonanych podczas warsztatów potraw. Spotkanie to uatrakcyjnione zostało niezwykłym koncertem Małgorzaty i Bartka Michalczyk, którzy przepięknie zaśpiewali dla nas polskie kolędy i pastorałki. Koncert ten został również dofinansowany ze środków Działaj Lokalnie. W lutym odbyły się dwa spotkania warsztatowe „wykonanie dekoracji z owoców i warzyw”. Podczas nich instruktorka uczyła nas wycinać specjalnymi nożykami, spiralkami, temperówkami, jak i również zwykłym nożykiem fantazyjne kwiaty m.in. z czerwonej cebuli, pora i marchewki, ale także łabędzie z jabłek, „wózki” z arbuza, czy motylki z ogórkowych plasterków. Ciekawym pomysłem okazała się zaprezentowana przez prowadzącą „owocowa kula”. Panie były bardzo zadowolone z tych warsztatów, a instruktorka wykazała się dużą kreatywnością w ich prowadzeniu.

fotoDofinansowane ze środków Programu “Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Złocieńcu.



Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK