Strona główna / Świetlice / Pomierzyn

Pomierzyn

Witamy wszystkich odwiedzających naszą stronę.
Pomierzyn jest największą wioską w Gminie Kalisz Pomorski do której należą: Tarnice, Ślizno oraz kol. Pomierzyn. Na obecną chwilę zamieszkuje ją 543 mieszkańców. Położona jest 4 km od Kalisza Pomorskiego na trasie: Kalisz Pomorski - Drawsko Pomorskie. Na terenie wsi znajduje się Szkoła Podstawowa, do której uczęszcza 151 dzieci z Pomierzyna oraz pobliskich wiosek, obecnie przy szkole jest dobudowywana nowoczesna Hala Sportowa. Przy szkole znajduje się plac zabaw, który został wykonany przez żołnierzy amerykańskich w 2002r, oprócz tego Urząd Miasta i Gminy ufundował w 2005 roku jeszcze dwa place zabaw. W centrum wsi znajduje się kościół, który został odbudowany w 1990 r., a także mała sakralna kapliczka. Zachował się także cmentarz poniemiecki znajdujący się przy budynku Leśniczówki. W październiku 2004 roku odbyło się otwarcie Świetlicy Wiejskiej, w której można miło spędzić czas. Organizowane są przez panią Agnieszkę Marcinkowską teatrzyki, Jasełka i inne święta okolicznościowe.
Dożynkowe biesiadowanie
2010-09-17 17:09:09
foto Dnia 11 września 2010 roku w Pomierzynie od rana ożywienie. Trudno się dziwić. Mieszkańcy czynili ostatnie przygotowania do przyjęcia licznych gości nie tylko z naszej gminy. Dożynki Gminne – oto powód kilkutygodniowych przygotowań i zaangażowania mieszkańców. Funkcja gospodarza w końcu zobowiązuje. Jak się okazało- mieszkańcy Pomierzyna potrafią wspaniale współpracować. Efekty można było ocenić podczas uroczystości dożynkowych.

A jaki sens dla naszych przodków miały obrzędy dożynek? Otóż ich sensem było zapewnienie ciągłości wegetacji i zabezpieczenie dobrych plonów na następny rok. Jedną z praktyk, mających to zapewnić, było wkładanie pod ostatnią kępkę niezżętego zboża chleba, słoniny lub monety, symbolizujących dostatek. Innym zabiegiem o podobnym znaczeniu, było pozostawianie ziarna z ostatnich ściętych kłosów lub wykruszonych z wieńca dożynkowego, do wysiania w następnym roku. Dziś niewielu gospodarzy dokonuje podobnych praktyk. Choć sens obrzędów dożynkowych, choć w innej formie jest wciąż zachowany. Współczesne „Dożynki” to po prostu zabawa ludowa połączona z występami artystycznymi, kiermaszami, konkursami itp.

Dożynki Gminne rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą św. w Kościele Filialnym w Pomierzynie. Korowód Dożynkowy wyruszył ok.godz. 15.00 i prowadzony był przez Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce. Uwierzcie państwo widok był zdumiewający. Symbol ciężkiej pracy rolników – bochen chleba nieśli starostowie Dożynek: pani Jolanta Grzybowska i pan Andrzej Woźniak. Pochód tworzyły wieńce- przepiękne, wykonane z kłosów zbóż i innych płodów tegorocznych zbiorów, z następujących sołectw: Pomierzyn, Stara Studnica, Stara Korytnica i Biały Zdrój. Za nimi szły delegacje Radnych z Powiatu i z Gminy Kalisz Pomorski, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, wicewojewoda Andrzej Chmielewski, a także pozostali zaproszeni goście. Część oficjalna rozpoczęła się przekazaniem chleba przez starostów Dożynek- władzom Gminy i Powiatu, którzy z pełną godnością podzielili się nim z wszystkimi obecnymi. Podziękowano gorąco rolnikom za ich trud i gospodarność, za chleb – symbol dostatku i wiary w lepsze jutro.

Po tych jakże wzniosłych chwilach wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać talent i umiejętności estradowe zespołów i wokalistów, którzy zaprezentowali się na scenie tegorocznych Dożynek. A działo się wiele. Występy artystyczne rozpoczął barwny Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce. Gościnnie w Pomierzynie wystąpili młodzi wykonawcy z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bierzwniku: kabaret „BEZ NAZWY”, Martyna Żyta, laureaci festiwali piosenek. Zaprezentowała się również Zuzanna Pawliczek – solistka z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Nie zabrakło także niespodzianki w rytmie HIP-HOP, w wykonaniu DBR – Mariana Mielca, Steni i „piosenek po trzydziestce” oraz fantastycznej zabawy z zespołem KARAT. Akcent ognia zabłysł nad Pomierzyńskim niebiem dzięki grupie PLAN B. Wszyscy obecni zapewne nie zapomną niesamowitych konkurencji sportowych i nie tylko…a na deser pyszne swojskie jadło. Ważnym elementem corocznych Dożynek jest rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, i tak: I miejsce zajął wieniec ze Starej Korytnicy, II miejsce wieniec z Białego Zdroju, III miejsce wieniec z Pomierzyna, a wyróżnienie wieniec ze Starej Studnicy.

Rozdano również nagrody w konkursie na „Najładniejszą wieś”: I miejsce wieś Poźrzadło Wlk., II miejsce wieś Sienica i III miejsce wieś Dębsko

Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia. Niech nastrój dożynkowej biesiady jeszcze długo z nami gości.

Zobacz galerię zdjęć

WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK