Strona główna / Świetlice / Dębsko


Dębsko

We wsi Dębsko (która liczy ok.200 mieszkańców) znajduje się świetlica wiejska założona w 1962 roku. Jest to Samorządowa Instytucja w Kaliszu Pomorskim, nadzór merytoryczny i gospodarka finansowa prowadzone są przez M-GOK. Powstała ona z poniemieckiej stodoły. Urząd Miasta i Gminy w Kaliszu Pomorskim sfinansował remont świetlicy (odnowienie dachu, sufitu z wymianą okien itp.). samorząd wiejski zakupił ze środków własnych kuchnię gazową, stoły i ławki. Mieszkańcy wspominają kursy kroju, szycia, gotowania, pieczenia, które zorganizowane były w świetlicy. W ramach zajęć codziennych, które prowadzi pracownik świetlicy Małgorzata Maciejak odbywają się gry, zabawy i imprezy okolicznościowe (np. Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Mikołajki) ogniska i wycieczki, w których mieszkańcy chętnie biorą udział i pomagają w ich organizacji.

Światowy Dzień Pszczół
2021-05-21 11:29:51
20 Maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ustanowiony w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Święto pokrywa się z dniem urodzin (20 maja 1734 roku) Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. Celem Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie.

W ostatnich latach następuje niestety zmniejszenie populacji pszczół. Powodem tego są głównie – nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu.

Nie tylko miód
W Polsce występuje blisko 500 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Prowadzone przez nie zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj.: miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

„Pracowity, jak pszczoła”
Najbardziej rekordowe zbiory miodu w naszym kraju w ostatnich latach miały miejsce w 2015 r. Wówczas zebrano w Polsce 22 tys. ton miodu.

Według badań statystycznych, spożycie miodu w Polsce wynosi średnio około 0,4 kg rocznie na 1 mieszkańca. To zdecydowanie za mało – twierdzą specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i jako przykład podają sąsiednie Niemcy, gdzie ten wskaźnik wynosi prawie 3-krotnie więcej. Co ciekawe – najwięcej miodu w naszym kraju spożywają renciści i emeryci, a najmniej… rolnicy.

https://www.youtube.com/watch?v=sepxIRDvnks
https://www.youtube.com/watch?v=p_UgKxHpodM
https://www.youtube.com/watch?v=-2d3xxVfSXI
WSTECZSTRONA GŁÓWNA



Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK