Strona główna / Świetlice / Dębsko


Dębsko

We wsi Dębsko (która liczy ok.200 mieszkańców) znajduje się świetlica wiejska założona w 1962 roku. Jest to Samorządowa Instytucja w Kaliszu Pomorskim, nadzór merytoryczny i gospodarka finansowa prowadzone są przez M-GOK. Powstała ona z poniemieckiej stodoły. Urząd Miasta i Gminy w Kaliszu Pomorskim sfinansował remont świetlicy (odnowienie dachu, sufitu z wymianą okien itp.). samorząd wiejski zakupił ze środków własnych kuchnię gazową, stoły i ławki. Mieszkańcy wspominają kursy kroju, szycia, gotowania, pieczenia, które zorganizowane były w świetlicy. W ramach zajęć codziennych, które prowadzi pracownik świetlicy Małgorzata Maciejak odbywają się gry, zabawy i imprezy okolicznościowe (np. Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Mikołajki) ogniska i wycieczki, w których mieszkańcy chętnie biorą udział i pomagają w ich organizacji.

Historia i pochodzenie latawca
2021-05-05 17:48:04
foto Wszyscy uwielbiamy puszczać latawce, ale mało kto wie, kiedy i w jakich okolicznościach powstały. Dziś przybliżę wam ich historię.

Jak się okazuje latawce są najstarszymi obiektami latającymi, cięższymi od powietrza. Powstały w Chinach już 2000 lat przed naszą erą. Pierwszy latawiec miał prostą konstrukcję. Cztery listwy pokryte tkaniną oraz ogon z trzema wstążkami tworzyły płaski prostokątny przyrząd latający.

Kolejnymi krajami, gdzie pojawił się latawiec były: Japonia, Korea, Archipelag Malajski, Indie i poprzez kraje arabskie trafił do Europy w XIV wieku.Kiedy latawiec dotarł do Polski? Historia głosi, że podczas najazdu Tatarów, w bitwie pod Legnicą w 1241r. używano latawców w kształcie smoków.

Latawce bardzo często były używane podczas wojny. W Chinach np. stosowano pokaźnych rozmiarów latawce, w celu odstraszenia wrogów. Chińczycy uznają latawiec jako siłę oczyszczenia. Uważają, że wypuszczony latawiec uwolni od wszelkich kłopotów i zmartwień.

Melanezyjczycy przywiązując linki z haczykami do latawców, uskuteczniali łowienie ryb.
Latawiec znalazł swoje zastosowanie także w meteorologii w 1883 r., kiedy to naukowiec E.D. Archibald badając górne wiatry, dokonał odkrycia. Dzięki jego pracy, dziś już wiemy, że wraz ze wzrostem wysokości i zmiany kierunku wiatru zwiększa się jego prędkość. Cztery lata później Archibald, jako pierwszy w historii, wykonał zdjęcia z powietrza za pomocą aparatu przymocowanego do latawca. Dzięki temu wyczynowi zainspirował Archeologów lotniczych.

Pierwszy latawiec który zdołał unieść człowieka został zbudowany w 1894 roku przez Anglika B. Baden’a.
Polska również ma swój udział w historii. W 1950 roku Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego roku zorganizowała pierwsze zawody latawców.

Latawiec jest ulubioną zabawką w Japonii, gdzie mianowano go symbolem Kraju. Japończycy świętują dzień latawca co roku w piątym dniu piątego miesiąca. W tym dniu ludność pragnie uczcić męstwo, waleczność i płodność potomków puszczając niezliczone ilości latawców o przeróżnych kształtach.Historia latawca, kryje jeszcze wiele ciekawostek, o których można rozprawiać godzinami.

W obecnych czasach latawce używane są głównie w celach rekreacyjnych. Swoje zastosowanie mają w sportach wodnych i śnieżnych dzięki swojej sile nośnej. Do ich budowy wykorzystuje się wysokiej jakości materiały spełniające funkcje techniczne, a ich skomplikowana konstrukcja i budowa jest wynikiem pracy doświadczonych specjalistów.








WSTECZSTRONA GŁÓWNA



Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK