Australia – niezwykłe krajobrazy Antypodów.
Strona główna / Galerie / Galeria Pałacowa
Wystawy 2013
Australia – niezwykłe krajobrazy Antypodów.
2013-04-29 19:51:44
foto Dnia 5 kwietnia 2013 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy fotograficznej. Nie pierwszy raz mieliśmy prawdziwą przyjemność gościć podróżnika, fotografa i pasjonata wycieczek trampingowych – Jerzego Arsobę.

Tym razem spotkanie inicjowało otwarcie wystawy fotograficznej prezentującej niezwykłe krajobrazy Australii. Autor przygotował także prelekcję, podczas której prezentował australijskie endemity na tle unikalnej flory i fauny. Swą prelekcję Autor rozpoczął od historii Australii, co bezpośrednio wpłynęło na jej wielokulturowość. Przedstawił życie i zwyczaje australijskich Aborygenów, których spośród wszelakiej ludności tubylczej wyróżnia strój i niezwykła uroda. Aborygeni – jak wskazywał Autor – ginęli przez setki lat wskutek konfliktów z białymi osadnikami, co sprawiło, iż obecnie stanowią wymierający gatunek. Tym większym zainteresowaniem obecnych wydała się teza o bogactwie Aborygenów, z którego w ogóle nie umieją korzystać. Spośród endemitów Autor wskazywał koalę, kangury, ptaki z gatunku nielotów jak strusie i emu oraz wielobarwne ptactwo. Barwnym fotografiom towarzyszyła opowieść Autora o etymologii nazwy gatunkowej. Nazwa koala w języku aborygeńskim znaczy „nie pić”, co oznacza, że koala jedyną wodę, którą przyjmują, przyswajają z liści eukaliptusa. Kolonie termitów tworzących olbrzymie termitaria z gliny budowane są przez kilkadziesiąt lat i stanowią niezwykłe zjawisko na tle soczystej zieleni lub czerwieni krajobrazu. Duża rozciągłość południkowa Australii sprawia, że kraj ten leży w kilku strefach klimatycznych. Na kształtowanie się warunków klimatycznych Australii wywiera wpływ położenie, ale także prądy morskie. Temperatura powietrza Australii wykazuje znaczny związek z szerokością geograficzną. Najcieplejszym miesiącem roku jest styczeń, zaś lipiec posiada najniższe temperatury.

Prezentowane fotografie obfitują w zjawiska atmosferyczne spotykane w Australii, wielokulturowość ludności i wielobarwność położenia – od skrajnie suchej i deszczowej na Półwyspie Jork, po morską po wschodniej stronie łańcucha Wielkich Gór Wododziałowych.

Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2013 r. Serdecznie zapraszamy.


WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK