Seminarium „Nowa kultura- model animacji lokalnej przez wydarzenie artystyczne”
Strona główna / Zachodniopomorskie Forum Kultury

Zachodniopomorskie Forum Kultury powstało pod auspicjami Forum Kraków i zaczęło regularnie się spotykać od sierpnia 2011 roku. Podczas spotkań dyskutuje się na tematy najbardziej aktualne związane z kulturą tj. instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych ukierunkowanych na rozwój kulturalno-społeczny środowiska lokalnego.

 
 

Seminarium „Nowa kultura- model animacji lokalnej przez wydarzenie artystyczne”
2012-10-01 20:59:45
foto We wtorek 25 września 2012 r. w Kaliszu Pomorskim odbyło się seminarium podczas którego odbyło się podsumowanie działań animatorów uczestniczących w projekcie „Zachodniopomorskie Forum Kultury – siec animatorów w działaniu”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Seminarium otworzył Tomasz Bukowski - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

Animatorzy biorący udział w projekcie uczestniczyli w cyklu ciekawych i praktycznych szkoleń z zakresu diagnozy środowiska, budowy widowni, finansowania, logistyki i produkcji wydarzeń, co w skrócie zaprezentował uczestnikom Marek Sztark (Szczecin – Expo).

Celem realizowanego projektu było opracowanie i przeprowadzenie trzech modelowych działań animacji lokalnej w niewielkich miejscowościach oraz wykorzystanie działań artystycznych do tworzenia płaszczyzny współpracy między animatorami i lokalnymi liderami, a także do budowania mechanizmów współpracy pomiędzy podmiotami kultury w regionie. Wydarzenia zorganizowane były na bazie „Nowej Kultury” – metody pracy w środowisku lokalnym opartej o prezentacje oryginalnych dokonań artystycznych na terenach wiejskich i w małych miasteczkach.

Animatorzy po przeprowadzonej diagnozie zdecydowali, że wydarzenia odbędą się w Lubieszewie (gmina Złocieniec), Cybowie (gmina Kalisz Pomorski) i Danowie (gmina Goleniów). Wykorzystując zdobytą podczas warsztatów realizowanych w ramach projektu wiedzę oraz bazując na doświadczeniu „Nowej Kultury” przystąpili do realizacji działań.
Na terenie Lubieszewa rozmowy i spotkania animatorów z mieszkańcami umożliwiły realizację pionierskiego modelu „Wiejskiej dróżki” nagranej w formie dźwiękowej, która pozwoliła oprowadzić publiczność po najciekawszych zakątkach wsi, by na koniec pośród stawów w gospodarstwie „Ryby Lubie” wysłuchać artystów z zespołu „Chłopcy kontra Basia”. Wydarzenie odbyło się 12 sierpnia 2012 r.

Cybowo-Osiedle to miejscowość , w której animatorzy 25 sierpnia br. zorganizowali Performance pt. „Poczytaj mi mamo” Artiego Grabowskiego. Artysta wystąpił na drewnianej scenie w „sali widowiskowej” utworzonej z namiotów przyozdobionej „galerią”, w której zostały zaprezentowane fotografie miejsc charakterystycznych dla wioski ulubionych przez mieszkańców. Publiczność wraz z krakowskim artystą przeżywała wydarzenia powieści sensacyjnej „Polowanie na czerwony październik”.

Do Danowa 9 września br. przybyli miłośnicy muzyki klasycznej. Tu zadziwiła hala koncertowa, którą była murowana stodoła. Wojciech Kubica - młody utalentowany pianista z dużym dorobkiem artystycznym, zabrał publiczność w podróż z muzyką Fryderyka Chopina. Nietypowe otoczenie sprawiło, że koncert wywołał spore zainteresowanie.

Przed wydarzeniami mieszkańcy miejscowości Cybowo i Danowo mogli spotkać się z artystami, co cieszyło się dużym zainteresowaniem, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

Przybyli na seminarium animatorzy tuz po krótkiej prezentacji filmowego materiału dokumentalnego zaprezentowali przebieg działań „krok po kroku” oraz swoje refleksje dotyczące organizacji wydarzeń. Wszyscy zgodnie podkreślali, że dla zainteresowanej udziałem w danym wydarzeniu publiczności spotkanie z artystą nie byłoby niczym dziwnym, gdyby nie niewielka miejscowość i intrygujące miejsce samej prezentacji. Dla animatorów niezwykłym doświadczeniem były spotkania i rozmowy z mieszkańcami.
W związku z tym, że tego typu projekt jest pilotażowy uczestnicy po zrealizowanych wydarzeniach dzielili się również przemyśleniami, które elementy warsztatów wg. nich należałoby wzmocnić, które elementy należałoby rozszerzyć.
O szczegóły można było dopytać w dyskusji, która odbyła się na zakończenie seminarium.

Miło nam, że wśród przybyłych gości, które aktywnie i dociekliwie zadawały animatorom pytania dotyczące realizacji projektu znaleźli się również przedstawiciele Forum Kraków, dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury z różnych regionów Polski, którzy z zainteresowani śledzili realizację naszego projektu, a wśród nich: Anna Michalak – Pawłowska – dyrektor Domu Kultury „Dorożkarnia” w Warszawie, Piotr Wyrobiec- dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury, Wojciech Szuniewicz – dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Wróbel – dyrektor Instytutucji Filmowej SILESIA-FILM, Ewa Stępień – przedstawiciel Małopolskiego Instytutu Kultury, Marta Łapińska – dyrektor GOKSiT w Wierzchowie, prof. Mirosława Kozłowska – Zakład Wiedzy o Kulturze Uniwersytetu Szczecińskiego, Magdalena Różycka i Ludwika Krasnodebska z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Elżbieta Bacztub z Drawieńskiego Ośrodka Kultury. Wśród uczestników spotkania znaleźli się również Michał Hypki - Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Robert Krupowicz -Burmistrz Goleniowa, Jerzy Lauersdorf - Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego, oraz przedstawiciele Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, Złocieńcu i Goleniowie.

Zaproszeni goście po prezentacjach animatorów z uznaniem wypowiadali się o realizowanym projekcie.
Animatorzy podkreślili, że wydarzenia, a przede wszystkim droga i czas, które prowadziły do ich powstania, stały się rzeczywiście płaszczyzną współpracy i ze względu na swoją innowacyjność zostały zapamiętane zarówno przez publiczność, jak i przez mieszkańców miejscowości, w których się odbyły. Wiele osób dopytuje gdzie i kiedy odbędą się kolejne tego typu wydarzenia. Przed animatorami Zachodniopomorskiego Forum Kultury stoją więc kolejne wyzwania.

Okazało się, że sztuka może być prezentowana w zupełnie nieoczekiwanych miejscach i w ten sposób sprawi, że o tych miejscach usłyszą inni, a mieszkańcy mogą mieć niepowtarzalną szansę na spotkanie z artystą.

Uczestnicy projektu obecnie opracowują podręcznik dobrych praktyk, który będzie skróconym sprawozdaniem „krok po kroku” z przebiegu projektu „Zachodniopomorskie Forum Kultury-sieć animatorów w działaniu”. Wkrótce powstanie również filmowy materiał dokumentujący warsztaty i wydarzenia realizowane w ramach ww. projektu.

Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA


Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK