Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2016
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2016
Jeśli ktoś chce być jak każdy…
2016-12-22 21:36:35
foto W dn. 21 grudnia 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia czytelnicze.

W zajęciach udział wzięły dzieci z klasy IV. Tym razem bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, przygotowała wyjątkowo barwną „niebaśń” Michała Rusinka pt. „Kopciuszek”. Autor, Michał Rusinek, znany jest czytelnikom głównie ze swej funkcji sekretarza, którą piastował do ostatnich dni życia wyjątkowej damy polskiej poezji, Wisławy Szymborskiej. Pamiętać jednak należy, że ponadto jest literaturoznawcą, wykładowcą retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pisarzem i poetą. W tym utworze poetyckim Rusinek doprowadza do dekonstrukcji znanej baśni braci Grimm i ukazuje jej nową, aktualną odsłonę. „Kopciuszek” autorstwa Michała Rusinka jest opowiastką o bardzo modnym Kopciuszku (w utworze Kup-ciuszku) rozmiłowanym w kolorowych żurnalach. By analogii było dość, w utworze autor znalazł także miejsce dla leniwego księcia poszukującego partnerki i buta znanej marki, tym razem w wersji sportowej.

Utwór Michała Rusinka piętnuje pogoń za modą i trendami, ale nade wszystko dobitnie podkreśla jak ważna jest osobowość i własne zdanie, własny styl. Nieoczekiwana pointa rymowanej opowiastki, odczytana nawet dwukrotnie podczas naszych zajęć, była okazją do refleksji nad powszechnym pędem życia, byciem „jak inni” i hołdowaniem temu co modne. Pragnęlibyśmy, by ostatni wers, który warto w tym miejscu przytoczyć: „Jeśli ktoś chce być jak każdy, zwykle jest jak nikt po prostu”, stanowiący swoistą myśl przewodnią utworu Rusinka i naszych zajęć, stał się przesłaniem do postępowania dla dzieci i młodzieży. Istotnym jest także fakt, iż podczas zajęć bibliotekarka w określonych momentach przerywała narrację i wprowadzała dygresję. Dygresje te miały na celu wyjaśnienie nowobrzmiących wyrażeń w odczytywanym utworze (np.: feminizm, antyglobalizm), ale także zapożyczeń z języka angielskiego (np.: dancefloor, didżej) i in. Żywimy głęboką nadzieję, że nasze zajęcia nie tylko rozszerzą dotychczasowe słownictwo obecnej na zajęciach młodzieży, ale także będą przyczynkiem do przemyśleń nad hołdowaniem temu do modne.

Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK