Strona główna / Świetlice / Poźrzadło Wielkie


Poźrzadło Wielkie

Historia

Wieś parafialna znana z dokumentów od 1337 roku. Własność von Guntersbergów do XVIII wieku. Nowy kościół zbudowano w XVIII wieku. Kościół parafialny, pod patronatem szlachty znajdował się do 1927 roku. Na wieży dzwon z 1560, odlany z polecenia pastora Thomasa Friedrich i rady parafialnej. Kolejny dzwon odlany w szczecinie w 1829, został zabrany na cele wojenne 1917 roku. Znajdowały się tu epitafia rodziny pastora z początków XVII wieku. W 1842 roku majątek należał do porucznika Bernarda Henryka von Mellenthina.

Czasy obecne

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim w powiecie 8 kilometrów na północ od Kalisza Pomorskiego. Miejscowość liczy około140 mieszkańców. W wiosce znajduje się zabytkowy szachulcowy kościół filialny p.w. Świętego Stanisława z I połowy XVIII wieku. Drewniana niska kwadratowa wieża, osadzona od frontu na nawie, zwieńczona dachem namiotowym z krzyżem. Obiekt zabytkowy. Wieś wyposażona jest w ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko, kort tenisowy, zieloną siłownie, tor przeszkód oraz plac zabaw. Miejscem kulturalnych spotkań jest świetlica wiejska która prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odbywają się w niej spotkania okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Świąteczne Wieczorki. Świetlica współpracuje z miejscowymi organizacjami pozarządowymi z Kołem Gospodyń wiejskich ”Babki z Klasą’’ oraz Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich „Poźrzadlanki’’. W Poźrzadle Wielkim aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna.

„Wieczorek Świąteczny'' w Poźrzadle Wielkim
2015-12-18 22:17:06
foto Jak co roku w grudniu mieszkańcy Poźrzadła Wielkiego spotkali się w świetlicy na uroczystym Wieczorku Świątecznym zorganizowanym wspólnie przez pracownika świetlicy, sołtysa wsi i radę sołecką oraz aktywnych mieszkańców.

Te wspólne spotkania stały się już tradycją w naszej miejscowości, gdyż mieszkańcy bardzo chętnie w nich uczestniczą, mogąc w niezwykły sposób spędzić ten przedświąteczny czas. Organizatorzy starają się, aby w tym dniu panował prawdziwie uroczysty nastrój, a mieszkańcy i zaproszeni goście mogli poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Takiego klimatu nadają w świetlicy pięknie nakryte i udekorowane stoły oraz świąteczne dekoracje: choinka ubrana w szydełkowe bombki i anioły, lampki, stroiki i różne ręcznie robione ozdoby. Wszyscy zebrani mieli miejsca przy stołach i kosztowali pysznych, przygotowanych na warsztatach kulinarnych potraw, były to: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami oraz krokiety z kapustą i grzybami, były także świąteczne ciasta upieczone przez mieszkanki Poźrzadła, wśród których znalazły się też tradycyjne: makowiec, sernik, pierniki, jabłecznik, słonecznikowiec, marchewkowiec oraz keks. Nie zabrakło również programu artystycznego, z którym na scenie zaprezentowały się dzieci recytując świąteczne wierszyki i śpiewając kolędę, wszyscy byli zachwyceni występem: Gabrysi, Soni, Kingi, Wiktorii, Patrycji i Karola, na koniec wszystkie otrzymały gromkie oklaski i słodkie upominki. Spotkanie to uatrakcyjnione zostało niezwykłym koncertem Pana Michała Heppnera, który wraz ze swoim zespołem przepięknie zaśpiewali dla nas kolędy i pastorałki. Wystąpił również Olaf Karbowiak który zaśpiewał kolędę oraz Aleksandra Olszacka i Zuzanna Gabrych, które zagrały na fletach. Dopełnieniem tego wieczoru była wystawa wykonanych na zajęciach w świetlicy ślicznych ozdób świątecznych, m.in. witrażowe anioły, ręcznie zdobione świece i bombki, stroiki, choinki, świeczniki oraz malowane wazony.
Cieszymy się, że mieszkańcy i zaproszeni goście znaleźli chwilkę czasu w tym gorącym okresie i tak licznie (około 60 osób) przybyli do naszej świetlicy, aby ten wieczór spędzić wspólnie w miłej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia. Jak co roku nasze spotkanie było również okazją do podziękowania osobom, które dzielnie nas wspierały podczas działań organizowanych na rzecz wsi w całym 2015 roku. Otrzymały one od nas własnoręcznie wykonane w naszej świetlicy upominki – witrażowe róże, wraz z życzeniami spokoju i radości na kolejny rok.

Wszyscy opuszczali świetlicę bardzo wzruszeni i zadowoleni z deklaracją, że czekają na następne spotkanie.

foto Dofinansowane ze środków Programu “Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Lokalnej Organizacji Grantowej Partnerstwo Drawy w Złocieńcu.










Zobacz galerię zdjęć



WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK