Strona główna / Świetlice / Poźrzadło Wielkie


Poźrzadło Wielkie

Historia

Wieś parafialna znana z dokumentów od 1337 roku. Własność von Guntersbergów do XVIII wieku. Nowy kościół zbudowano w XVIII wieku. Kościół parafialny, pod patronatem szlachty znajdował się do 1927 roku. Na wieży dzwon z 1560, odlany z polecenia pastora Thomasa Friedrich i rady parafialnej. Kolejny dzwon odlany w szczecinie w 1829, został zabrany na cele wojenne 1917 roku. Znajdowały się tu epitafia rodziny pastora z początków XVII wieku. W 1842 roku majątek należał do porucznika Bernarda Henryka von Mellenthina.

Czasy obecne

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim w powiecie 8 kilometrów na północ od Kalisza Pomorskiego. Miejscowość liczy około140 mieszkańców. W wiosce znajduje się zabytkowy szachulcowy kościół filialny p.w. Świętego Stanisława z I połowy XVIII wieku. Drewniana niska kwadratowa wieża, osadzona od frontu na nawie, zwieńczona dachem namiotowym z krzyżem. Obiekt zabytkowy. Wieś wyposażona jest w ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko, kort tenisowy, zieloną siłownie, tor przeszkód oraz plac zabaw. Miejscem kulturalnych spotkań jest świetlica wiejska która prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odbywają się w niej spotkania okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Świąteczne Wieczorki. Świetlica współpracuje z miejscowymi organizacjami pozarządowymi z Kołem Gospodyń wiejskich ”Babki z Klasą’’ oraz Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich „Poźrzadlanki’’. W Poźrzadle Wielkim aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Świat kolorowego szkła w Poźrzadle Wielkim
2014-12-10 19:08:22
foto W świetlicy w Poźrzadle Wielkim zakończył się realizowany przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „Poźrzadlanki” projekt „Świat kolorowego szkła w Poźrzadle Wielkim”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Działaj Lokalnie VIII.

Podczas prowadzonych działań odbyły się warsztaty szkoleniowe dla 5 – cio osobowej grupy inicjatywnej: „Grawerowanie w szkle" i "Tworzenie szklanych elementów biżuteryjnych i ozdobnych w piecyku HOTPOT", które podniosły ich umiejętności w dziedzinie pracy ze szkłem i recyklingiem szklanym. Umożliwiło im to przeprowadzenie tego rodzaju warsztatów wśród mieszkańców. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem i chętnych do pracy było wielu, łącznie wzięło w nich udział 36 osób. Grupa inicjatywna dość mocno rozwinęła swoje umiejętności w dziedzinie grawerowania w szkle i dodatkowo prowadziła takie zajęcia warsztatowe w innych instytucjach tj. w Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim, w Szkole Podstawowej w Pomierzynie, w Starostwie Drawskim. Aby podsumować i pokazać swoje działania twórcze realizatorzy na zakończenie projektu przygotowali i zaprezentowali wystawę prac wykonanych przez uczestników warsztatów. Podczas Wernisażu zwiedzający mogli obejrzeć pięknie wygrawerowane m.in. wazony, szklanki i świeczniki. Także miło spędzili czas przy słowiańskiej muzyce wykonanej przez zaproszonych artystów i przygotowanym przez mieszkańców poczęstunku. W spotkaniu wzięło udział około 60 osób, z których większość, a może nawet wszyscy byli bardzo zadowoleni z udziału i zachwyceni prezentowaną wystawą.


Dofinansowane ze środków Programu “Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Złocieńcu.


Zobacz galerię zdjęć

foto

WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK